Dice Brewing i DICE Brewing?

Jako, że kolejny etap naszej działalności powoli mamy za sobą (dodatek do Piwnego Imperium: Polskie Browary i PUBy jest właśnie w produkcji, zakończyliśmy pierwszy oficjalny turniej Piwnego Imperium), pora podzielić się kilkoma ważnymi dla nas informacjami, czyli zdradzić kilka szczegółów z prac nad naszymi dwoma kolejnymi tytułami.

W chwili obecnej pracujemy równocześnie nad dwoma pozycjami: Dice Brewing oraz DICE Brewing

Szkic logo DICE Brewing oraz Dice Brewing

db_DB

I nie jest to pomyłka 🙂 opracowywane przez nas gry na poziomie nazw różnią się jedynie wielkością liter w słowie DICE, ale w rzeczywistości to dwa kompletnie różne mechanizmy.

Na pewno całą sytuację nieco rozjaśni fakt, iż DICE Brewing to gra mobilna, przeznaczona na tablety z systemem Android i iOS, która jednak w żadnym stopniu nie jest odwzorowaniem swojego planszowego „brata”, czyli Dice Brewing. Nie mamy więc tutaj do czynienia z sytuacją przeniesienia planszówki w realia gry mobilnej, czy też prostym przeniesieniem już opracowanego mechanizmu. W rzeczywistości oba tytuły stanowią ciekawe uzupełnienie, w pewien sposób ze sobą korespondują (choćby nazwami piw, czy klimatem grafiki), jednak bazują na kompletnie innych mechanizmach, czy też sam przebieg rozgrywki jest zupełnie inny. Oznacz to, że każda z tych gier dostarcza rozrywki i rywalizacji z innymi graczami w zupełnie innych obszarach.

Kilka słów o poszczególnych tytułach:

Dice Brewing jest grą bazującą na mechanizmie dice building, w której poszczególni gracze wcielają się w młodych piwowarów, rozpoczynających swoją przygodę zawodową w browarze Dice Brewing. Zadaniem każdego uczestnika rozgrywki jest zgromadzenie jak największej liczby punktów mistrzostwa, które uzyskuje warząc konkretne receptury, znajdujące się w polu gry. Cały problem polega jednak na tym, że pozostali gracze również mogą chcieć zdobyć tą konkretną recepturę i mogą nie szczędzić wysiłków, aby ubiec nas w jej zdobyciu. Wszyscy rozpoczynają grę z takim samym stanem posiadanych składników (4 kości w różnych kolorach: żółta jako jasny słód, czarna jako ciemny słód, zielona jako chmiel i niebieska pełniąca rolę umiejętności), ale poprzez nasze dalsze decyzje i wykorzystanie kart lokalizacji możemy przyjmować różne strategie, mające na celu budowania naszej kolekcji kostek surowców w zależności od obranej strategii. Co ważne, Dice Brewing to gra, w której za pośrednictwem żetonów akcji, mamy duży wpływ na zmianę strategii innych graczy, czy po prostu możemy wpływać na zmianę przebiegu rozgrywki, utrudniając działania innym, wpływając na los rzutu swoimi kośćmi (lub innych graczy), jednocześnie podnosząc swoje szanse na zwycięstwo.

W grze znajdują się karty obiektów, które w różny sposób możemy wykorzystywać do zmiany wartości oczek naszych kości, wymianę na inne kości, pozyskiwanie kości czy kupowanie składników specjalnych, które pozwalają nam wzbogacać receptury otrzymując przy warzeniu dodatkowe premie. To właśnie na kartach obiektów gracz czerpie korzyść z posiadania kości umiejętności, którą wykorzystuje do przyspieszania efektów, np.:

– otrzymywania i wymiany kości w słodowni i plantacji chmielu

– zbijania ceny składników specjalnych na targowisku

– aktywowania dodatkowych możliwości na karcie treningu umiejętności

Z jakich elementów składa się Dice Brewing? Kilka informacji o zawartości pudełka:

 • 20 żetonów składników specjalnych,
 • 18 żetonów akcji,
 • żeton pierwszeństwa,
 • żeton uprawy/zbiorów,
 • 8 żetonów nasion,
 • 30 kart receptur,
 • 6 kart obiektów specjalnych,
 • 4 karty magazyny (po jednaj dla gracza),
 • 4 karty licznika (na punkty mistrzostwa i złoto) – po jednej dla graczy,
 • 4 karty „stanowiska pracy” – karty ze skróconą instrukcja i wyjaśnieniem symboli,
 • 48 kości k6,
 • Po dwa drewniane markery dla gracza do oznaczania złota i punktów mistrzostwa (razem 8),
 • Instrukcja,

Szacowany czas rozgrywki: 45 – 90 minut, w zależności od ilości graczy
Ilość graczy: od 2 do 4.

Poniżej przedstawiamy Wam kilka grafik z gry, które co jakiś czas publikujemy na Facebooku, prosząc o opinię graczy i dostosowując czytelność elementów do otrzymywanych propozycji.

DICE Brewing (nazwijmy tą grę roboczo również mobile ;)) jest z kolei grą o zupełnie innym przebiegu. Tutaj gracze w jednej rundzie na zmianę uprawiają i słodują jęczmień, dbają o chmiel, czy też warzą piwo dbając o właściwą temperaturę warzenia, czy fermentacji, kapslując i etykietując butelki, czy wreszcie nalewając i serwując swoje piwo klientom. Za to wszystko gracze zdobywają punkty mistrzostwa, zależne również od jakości pracy w poszczególnych etapach. Gra mobilna będzie zawierać również inny element, który zdradzimy pod koniec tygodnia 🙂

Tutaj gracze muszą wykazywać się zręcznością, realizują logiczne zabawy oraz uczestniczą w mini grach, mających jeden cel – zrobienie swojego własnego piwa – a wszystko według własnych preferencji. Oczywiście gra posiadać będzie pakiet dostępnych receptur, które będzie można podejrzeć i wrzucić do kotła właściwą liczbę składników, ale gra dawać będzie również możliwość dodawania do warzenia dowolnej liczby poszczególnych składników, a mechanizm po prostu podpowiadać będzie, do jakiego stylu nasze piwo jest najbardziej zbliżone.
DICE Brewing przeznaczona będzie dla maksymalnie 4 graczy, a także bazować będzie na pełnej interakcji na poszczególnych etapach gry – każdy gracz będzie mógł np. nieco poprzeszkadzać w trakcie zmagań z pogodą na plantacji chmielu 🙂

Poniżej pakiet grafik z gry – na razie kilka, ale mamy nadzieję, że jeszcze w tym tygodniu pokażemy Wam nieco więcej, jak również przekażemy Wam kilka bardziej szczegółowych informacji.

Jeśli chodzi o nasze plany wydawnicze co do tych dwóch tytułów, to planujemy je od razu udostępnić graczom zarówno na rynku polskim, jak i za granicą. Dlatego też stworzyliśmy kilka kanałów komunikacji z graczami:

 1. Profil na Facebooku: https://www.facebook.com/Dicebrewing
 2. Twitter: @BoardAndDice
 3. Na instagramie będziemy również publikować zdjęcia prototypów i rozgrywek #dicebrewing #boardanddice

Na wymienionych profilach publikować będziemy informacje w większości po angielsku, ale nie zapominamy również o polskich graczach, zwłaszcza na Twitterze, czy na naszym profilu Board&Dice – https://www.facebook.com/boardanddice – tutaj publikować będziemy wszystkie najświeższe informacje.

Oczywiście zamierzamy również opublikować kilka filmów prezentujących gameplay, czy prezentujących mechanizmy zastosowane w obu tytułach – tego szukajcie na naszym kanale na Youtube – https://www.youtube.com/channel/UCJwyR3mHHN8T64SQuxSKdgg

Oczywiście nie zapominajmy o naszym blogu na ZnadPlanszy – tutaj również regularnie będziemy przekazywać paczkę przydatnych informacji.

Oczywiście w prototyp Dice Brewing będzie można zagrać przy okazji różnych eventów, czy spotkań z nami, ale o tym szerzej już w krótce. Na razie dzięki za uwagę – idziemy pracować dalej – doba taka krótka, a tyle rzeczy do zrobienia 🙂