Exoplanets – ruszył projekt gry na Kickstarterze
Nadszedł tak długo oczekiwany przez nas dzień, dzień do którego przygotowywaliśmy się ostatnie kilka miesięcy…
Właśnie dzisiaj o godzinie 18:00 wystartowała kampania gry Exoplanets, której przygotowanie spędzało nam sen z powiek, a która to jest bardzo ważna e naszych dalszych planach i rozwoju wydawnictwa.
Na wstępie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tego projektu, autorowi gry: Przemkowi Świerczyńskiemu, tłumaczom, Markowi Mydlowi, który wsparł nas przy tłumaczeniu instrukcji do gry, Michałowi Kurianowi. który jako dobra dusza i przyjaciel Board&Dice służył nam dobrą radą, zdolnościami językowymi, czy wreszcie operatorskim okiem 🙂
Na ogromne podziękowania zasługują też osoby, które tego tekstu nie przeczytają, czyli nasi przyjaciele ze Stanów (język polski w dalszym ciągu jest dla nich niepojętą materią ;)), a w szczególności Eric Reasoner ze Stuntkite Publishing, którego wsparcie jest dla nas nieocenione.
Jeden etap pracy za nami, ale teraz rozpoczął się kolejny, czyli prowadzenie kampanii i zachęcanie wszystkich graczy do wsparcia wydania Exoplanets.
W tym tekście chcielibyśmy podzielić się z Wami wszystkimi ciekawymi elementami kampanii, które pozwolimy sobie krótko opisać.
Przede wszystkim pledge, czyli nagrody, które otrzymują gracze za wsparcie projektu.
Nazwy wszystkich pledge postanowiliśmy oprzeć o teorię rozwoju gwiazd: począwszy od Chmury molekularnej, a w przypadku naszej kampani, skończywszy na Supernowej. Jak wygląda struktura pledge:
- Najtańszy próg wsparcia to $3 dolary, w którym to oferujemy oczywiście podziękowania, ale także dostęp do wersji Print and Play LITE, przygotowanej dla 2 graczy.
- $30 dolarów – to próg z grą, który występuje w dwóch postaciach: Metal-rich star oraz Alfa Centauri. te progi różnią się między sobą formą dostawy produktu. Pierwszy z wymienionych zawiera opcję wyboru kosztu dostawy, kolejno 15$ dla USA i Kanady, 15$ dla krajów europejskich i dwie opcja dostawy dla Polski, czyli 3 dolary – i tutaj płacąc 3 dolary finalnie każdy z wspierających zdecyduje, czy preferuje Paczkomat, czy Przesyłkę kurierską (koszt dla tych dwóch opcji jest taki sam). Alfa Centauri jest niemal identycznym pledge jak Metal-rich star, różnica polega na tym, że w Alfa Centauri nie ma kosztów dostawy, ale ten element zawiera odbiór osobisty gry na targach SPIEL2015 w Essen.
- Kolejny próg to $162 dolary – Red giant – ten próg wsparcia daje możliwość dokonania zakupu „zbiorowego”. Zawiera 5 gier, tworzących pakiet z jednymi kosztami dostawy. Jest to opcja dla wszystkich, którzy wspólnie z przyjaciółmi lubią minimalizować koszt dostawy gier.
- I ostatnia opcja to Supernova, próg limitowany w koszcie 500$, z niezwykłym wydaniem gry, w którym 5 wspierających otrzyma Exoplanets wraz z zestawem wszystkich występujących w grze planet w postaci drewnianych, laserowo ciętych kafli, z ręcznie malowanymi grafikami. Oczywiście w tym progu znajdują się wszystkie potrzebne (z wersją Print and Play), a sam koszt wysyłki wliczony jest już w cenę. Dodatkowo, ten próg zawiera wszystkie stretch goals które zostaną osiągnięte podczas kampanii.
Ale pledge to jedynie fragment całej kampanii. To co ważne w crowdfundingu to społeczność i docenienie zaufania, jakim obdarzają nas ludzie. Dlatego chcieliśmy opracować jakiś naprawdę ciekawy sposób podziękowania wszystkim wspierającym, który będzie nieszablonowy, a przede wszystkim związany z tematem gry. I tak pierwsza część podziękowań to Explorers Galery, czyli miejsce na naszej stronie internetowej, gdzie wpiszemy wszystkich, nieanonimowych, wspierających z imienia i nazwiska. Ale w tym nie ma nic oryginalnego. dlatego kolejny krok podziękowań to wspólna podróż do stratosfery balonem meteorologicznym 🙂
Link do naszej strony z podziękowaniami zostanie umieszczony na specjalnej platformie, przyczepionej do balonu meteorologicznego, który wraz z kamerą zostanie wypuszczony w niebo. Cały przelot będzie nagrywany, a my będziemy na bieżąco na Twitterze nadawać jego położenie i jednocześnie wyrysujemy mapę przelotu, którą następnie umieścimy na stronie podziękowań. Po osiągnięciu właściwego pułapu (na filmiku będzie można już zaobserwować krzywiznę ziemi) balon pęknie, a platforma z kamerą spadnie, by dostarczyć nam materiały video z przelotu. Po obróbce, film zostanie zamieszczony na YouTube, a w trakcie jego trwania wymienimy ponownie wszystkie osoby, które wsparły projekt.
Mamy nadzieję, że spodoba Wam się taka forma podziękowań. My się już nią niezwykle ekscytujemy, ponieważ jest kilka niuansów i formalności, które trzeba zrealizować, aby taki „lot balonem meteo” przeprowadzić. Natomiast żaden urząd, czy nawet podróż do Niemiec, nie są dla nas straszne, jeśli chodzi o docenienie wsparcia ofiarowanego przez graczy.
Co jeszcze ma wyróżniać naszą kampanię? Ci z Was, którzy nas znają, zapewne wiedzą, że gry planszowe to dla nas coś więcej. Nie tylko pomysł na własny biznes, ale przede wszystkim pasja, czy chęć tworzenia czegoś niezwykłego, angażującego a czasem i edukującego. W przypadku Exoplanets chcieliśmy aby ta gra znaczyła coś więcej. I tak doszliśmy do wniosku, że zamierzamy wesprzeć dwie inicjatywy:
Pierwsza: Z każdej gry, zakupionej za pośrednictwem Kickstartera planujemy przekazać kwotę w wysokości $1 dolara na projekt budowy lasera wspierającego poszukiwanie Exoplanet na Uniwersytecie Yale. Więcej o projekcie przeczytacie TUTAJ
Druga: Druga inicjatywa to zamieszczenie w każdym egzemplarzu Exoplanets ulotki, zawierającej informację jak zostać „poszukiwaczem planet” i pomóc NASA w analizie danych, poprzez zaznaczanie obszarów w których mogą istnieć prawdziwe egzoplanety. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie Planet Hunters
Co jeszcze ciekawego przygotowaliśmy? Stretch Goals
Tutaj postanowiliśmy nieco poszaleć i oparliśmy przegląd celów i opis kampanii o elementy teorii Wielkiego wybuchu 🙂
- I tak kolejno przechodzimy od wielkiego wybuchu, którym jest dla nas ufundowanie gry ($10 000), czyli realizacja celu podstawowego.
- Kolejnym etapem jest Cosmic inflation ($14 000), stanowiący rozwój elementów podstawowych gry. Tutaj do każdego egzemplarza dodamy 3 specjalne pojemniki w kolorach zasobów (energii, gazu i wody), które pomogą graczom opanować chmurę pyłu kosmicznego i od razu posegregować zasoby na stole.
- Hadron epoch ($18 000) – stanowi mały dodatek, możliwy do dokupienia za $2 dolary, którymi są 4 dodatkowe kafle gwiazd, posiadające specjalne efekty, uruchamiane przy dołożeniu planety np. po konkretnej stronie gwiazdy. Każdy z kafli będzie inny, a jego celem jest dodatkowe zróżnicowanie rozgrywki i wprowadzenie kilku ciekawych rozszerzeń.
- Lepton epoch ($22 000) – rozwój komponentów gry. Grubość wszystkich kafli w grze wzrasta z 1,5 mm do 2mm
- Photon epoch ($25 000) – 16 dodatkowych kafli przestrzeni kosmicznej z nowymi celami i efektami. Dodatek płatny 2$.
- Recombination ($30 000) – urozmaicenie kafli planet. Każdy typ planety powstanie w 4 wersjach graficznych, a wszystko po to, by tworzyć niewiarygodne i cieszące oko układy planetarne na stole.
- I jeszcze 3 inne – szczególnie ciekawy efekt dodatkowy do już istniejących, odzwierciedlający „moc” grawitacji. Natomiast by zobaczyć opis tych propozycji, zapraszamy już bezpośrednio na stronę naszego projektu na Kickstarterze.
Cóż, to na razie tyle. Prosimy was oczywiście o wsparcie – zarówno wsparcie samej kampanii poprzez zakup gry (oczywiście jeśli jesteście zainteresowani), ale również poprzez rozprzestrzenianie wieści o naszej kampanii wśród swoich znajomych, przyjaciół, czy ludzi z którymi cieszycie się planszówkami. Każda forma Waszej pomocy jest na wagę powodzenia projektu Exoplanets na Kickstarterze.
Kilka przydatnych informacji o grze, jakie możemy Wam przedstawić to Instrukcja – w wersji beta, czyli przed finalnymi korektami, składem i „dopieszczeniem graficznym”
Krótki filmik z przeglądem gry w języku angielskim